Авторизация| English
Среда, февраль 20, 2019
О нас Пресс-центр Блоги Підвищення судового збору – обмеження права особи на доступ до суду

Підвищення судового збору – обмеження права особи на доступ до суду

27.07.2015

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" , який набуває чинності 01.09.2015 року, було внесено зміни, які  суттєво збільшують розмір судового збору з усіх категорій справ.

 

На жаль, враховуючи економічну кризу в країні, зміни щодо підвищення ставки судового збору є просто несумісні з реалізацією права особи на захист порушеного права чи законного інтересу. Законом було значно підвищено ставки судового збору , зменшено або взагалі відмінено обмеження щодо верхньої межі розміру збору, перетворено право на апеляційне і касаційне оскарження в привілей. Таким чином, держава в особі законодавчого органу і під ілюзорними надуманими приводами, зробила право на доступ до суду лише юридичним. Реалізувати його фактично для сотень громадян, з набранням чинності нового закону, стане неможливо.

 

Тим не менше, для пошуку виходу із ситуації, пропонуємо вашій увазі низку матеріальних та процесуальних прав, які стануть в нагоді для захисту порушених прав в судовому порядку у випадку відсутності фінансової можливості для звернення до суду.

 

Не слід забувати про те, що Законом України « Про судовий збір» у статті 7  закріплене право на особи на зменшення або звільнення від оплати судового збору, відстрочення та розстрочення його сплати. Даній нормі кореспондують статті 82 ЦПК України, 44 ГПК України та 88 КАС. Проте, усі ці норми мають один недолік – вони надають суду суб’єктивне право оцінювати майновий стан особи, та вирішувати її право на розстрочку, відстрочку, звільнення від сплати судового збору або зменшити його без конкретних чітких критеріїв.

 

Як показує існуюча судова практика суди вкрай рідко надають можливість особі скористатись правом, закріпленим статтею 7 Закону «Про судовий збір».  Враховуючи низьку якість правосуддя, непорядність судівського корпусу, більшість суддів застосують дану норму як можливість «здихатись» зайвої роботи, відмовляючи особі в її праві на доступ до суду, а з об’єктивних причин сплатити судовий збір для особи є не можливим.

 

Тому акцентую увагу, що, оскільки норми Закону України «Про судовий збір»  надають дуже розмитий критерій для суду, і суди, на жаль, застосовують право оцінювати майновий стан особи та звільняти від сплати, відстрочувати чи розстрочувати сплату судового збору на користь держави, тому додаткова кількість критеріїв, які можуть допомогти особі довести суду необхідність застосування статті 7 Закону «Про судовий збір» визначені в рішенні Європейського суду з прав людини «Креуз проти Польщі» від 19.06.2001 року.

 

Зокрема, відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» рішення ЄСПЛ є джерелом права. Тому рішення «Креуз проти Польщі» від 19.06.2001 року є обовязковим для застосування національним судом. Зокрема в рішенні суд погодився із твердженням фізичної особи-підприємця, що встановивши судовий збір у розмірі, що дорівнював середній річній заробітній платі у Польщі, особу було позбавлено державою права на доступ до суду. Збір, який вимагався від позивача був надмірним, і внаслідок цього він утримався від позову, і його справу так і не було розглянуто судом. 

 

Тому за відсутності реальної можливості для оплати судового збору, а відповідно, захисту свого порушеного права чи законного інтересу, можна сміливо посилатись на ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практику ЕСПЛ для відстоювання свого права на доступ до суду.

Оставить комментарий:
Введите свое имя:
Наименование организации:
Комментарии:
Введите проверочный код:
Добавить
Володимир
Зі свого юридичного досвіду я знаю, що згідно з пункту 19 статті 5 Закону України Про судовий збір інваліди 1 та 2 груп звільняються від сплати судового збору, але пропоную інвалідів всіх (1, 2 та 3) груп звільнити від сплати судового збору. Тому вважаю, необхідність сплати судового збору перешкоджає доступу інвалідів 3 груп до правосуддя - це прямо суперечить Конвенції ООН про права інвалідів. На жаль, ніяких реакцій із боку Уповноваженого Президента України з прав людей з інвалідністю не було.
14.06.2016, 15:16

Статьи

28.05.12

Наследство: принятие и оформление прав

В Украине, как и во всем цивилизованном мире, получить наследство можно в двух случаях: по закону и по завещанию. К юристам нашей компании часто обращаются граждане с проблемой вступления в наследство, поэтому за годы работы у нас наработана беспроигрышная схема, благодаря которой мы в кратчайшие сроки решим проблему вступления в наследство.

Новости

16.09.16

Опубликовано Третье издание «The Shipping Law Review»

SLR 3 in the office

Третий год эксперты LEXCELLENCE делятся своим опытом и знаниями, участвуя в издании «The Shipping Law Review» - напечатано 3-е издание книги 

Блоги

01.12.17

Судова реформа: 15 грудня 2017 р. наберуть чинності нові процесуальні кодекси в Україні

Нарешті стала відома дата набрання чинності нового процесуального законодавства в Україні, на яку чекала вся правова спільнота.

© 2011 Lexcellence.com.ua