Авторизация| English
Среда, февраль 20, 2019
О нас Пресс-центр Статьи Спростування недостовірної інформації у соціальній мережі «Facebook»

Спростування недостовірної інформації у соціальній мережі «Facebook»

02.11.2016

FB full logo

Останнім часом з пожвавленням масового користування соціальної мережі «Facebook» в Україні, збільшилася і кількість судових позовів щодо поширення недостовірної інформації у цій мережі. Особливо від таких судових позовів потерпають саме публічні особи, які мають численну кількість читачів та користуються відповідним авторитетом, адже будь-яка їх публікація має неймовірний вплив на громадськість.

 

Нещодавно Апеляційний суд м. Києва розглядав цікаву з юридичної точки зору справу щодо можливості спростування недостовірної та такої, що порушує честь та гідність особи, інформацію, поширену на інтернет-сторінці у соціальній мережі «Facebook», та відшкодування моральної шкоди.

Фабула справи

 

Це відома в пресі історія, пов'язана з замахом на життя народного депутата від Радикальної партії та опублікуванням на сторінці Facebook під його ім'ям наступного тексту: «И мне однозначно понятно, кто заказал эту акцию. Мой бывший тесть».

 

Відповідно колишній тесть подав позов проти народного депутата до суду з проханням визнати недійсною та спростувати зазначену інформацію, відшкодувати йому завдану моральну шкоду. Крім цього позивач просив суд зобов'язати ТОВ "Телерадіокомпанія «112-ТВ», спростувати зазначену інформацію на веб-сайті: http://ua.112.ua, де було процитовано публікацію з Facebook.

 

Рішення Апеляційного суду м. Києва

 

Апеляційний суд повністю відмовив у задоволенні позову. Суд прийшов до висновку, що встановити те, що саме відповідач здійснив розміщення оспорюваної позивачем інформації є неможливим. В рамках справи була проведена судова експертиза з питань інтелектуальної власності, яка в своєму висновку зазначила: «встановити осіб власників аккаунтів розміщених на ресурсі facebook.com не вбачається можливим, та створення фальшивого (такого, що містить хибні відомості) аккаунту користувача на веб-сайті /ресурсі http:// facebook.com можливо. Тобто у соціальних мережах може зареєструватися будь-яка особа та під будь-яким іменем, а тому створити та підтримувати сторінку від імені відповідача, у тому числі шляхом розміщення інформації та фотознімків, могла будь-яка особа.

 

Відповідно до п. 12 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи" N 1 від 27.02.2009 року, належним відповідачем у разі поширення оспорюваної інформації в мережі Інтернет є автор відповідного інформаційного матеріалу та власник веб-сайта, особи яких позивач повинен установити та зазначити в позовній заяві (пункт 2 частини другоїстатті 119 ЦПК). Якщо автор поширеної інформації невідомий або його особу та/чи місце проживання (місцезнаходження) неможливо встановити, а також коли інформація є анонімною і доступ до сайта - вільним, належним відповідачем є власник веб-сайта, на якому розміщено зазначений інформаційний матеріал, оскільки саме він створив технологічну можливість та умови для поширення недостовірної інформації.

 

Щодо власника веб-сайту facebook суд зазначив наступне: Доменне імя facebook.com є приватним доменним іменем другого рівня в домені соm, який є загальним доменом верхнього рівня. Доменне імя facebook.com не відносяться до українського сегменту Інтернет. Адреса facebook не належать до адресного простору українського сегмента мережі Інтернет, адміністрування цих доменних імен в Україні не здійснюється.

 

Мотивуючи відмову позовної вимоги в частині зобов'язання ТОВ "Телерадіокомпанія "112-ТВ" спростувати на веб-сайті: http://ua.112.ua вищезазначену інформацію про позивача, яка була лише цитатою зі сторінки Fecebook, суд посилається на висновки Європейського Суду які були викладені в п. 64 рішення від 05.05.2011 року по справі "Редакція газети "Правоє дело" та Штекель проти України", відповідно до яких Суд вказує, що беручи до уваги роль, яку відіграє Інтернет у контексті професійної діяльності засобів масової інформації, та його важливість для загального здійснення права на свободу вираження поглядів (Рішення від 10.03.2009 у справі "Таймз Ньюспеперс" проти Сполученого Королівства), Суд вважає, що відсутність на національному рівні достатньої законодавчої бази, яка б дозволяла б журналістам використовувати отриману з Інтрену інформацію без остраху наразитися на санкції, серйозно перешкоджає пресі відігравати свою роль "сторожового пса суспільства" (Рішення від 26.11.91 у справі "Обзервер" і "Гардіан" проти Сполученого Королівства). На думку Суду, повне виключення такої інформації зі сфери застосування законодавчих гарантій журналістських свобод може саме по собі спричинити неправомірне втручання у свободу преси, гарантовану статтею 10 Конвенції.

 

Висновки

 

У відповідності до такої судової практики, можемо прийти до висновку, що на даний час навіть за допомогою судової експертизи встановити достовірних осіб власників аккаунтів сторінок на Facebook дуже важко. Відповідно без встановлення такої особи неможливо і спростувати інформацію, яка є недостовірною та такою, що порушує честь та гідність особи, і відшкодувати завдану моральну шкоду. Крім того, шанси змусити засоби масової інформації, які поширили цитату зі сторінки Facebook, спростувати її, є теж дуже низькими.

Хоча є і інша судова практика навіть касаційної інстанції, коли за поширення недостовірної інформації у Facebook осіб все ж таки притягують до відповідальності.

 

Статьи

29.12.18

Арест судов в Украине - анализ судебной практики за 2018 год

15.12.2017 года вступили в силу изменения в процессуальные кодексы Украины, в которых содержится много новелл в отношении ареста судов в Украине в качестве мер обеспечения исков. Прошел ровно год и уже есть сложившееся позитивная и негативная судебная практика, о которой мы расскажем в этой статье.

Новости

16.09.16

Опубликовано Третье издание «The Shipping Law Review»

SLR 3 in the office

Третий год эксперты LEXCELLENCE делятся своим опытом и знаниями, участвуя в издании «The Shipping Law Review» - напечатано 3-е издание книги 

Блоги

28.11.16

Крок до деофшоризації: погляд бізнесу

Реалії Закону про внесення змін до деяких законів України щодо усунення адміністративних бар’єрів для експорту послуг

© 2011 Lexcellence.com.ua