Авторизация| English
Среда, февраль 20, 2019
О нас Пресс-центр Статьи Контроль ізольованого баласту суден з боку екологічної інспекції скасовано, міф чи реальність?

Контроль ізольованого баласту суден з боку екологічної інспекції скасовано, міф чи реальність?

29.09.2015

 

Вступ 

 

Протягом багатьох років в Україні діяв екологічний контроль «по-українськи» - дуже прибуткова для наших чиновників схема легкого заробітку - екологічна інспекція вимагала від кожного судна, що заходить у порт, екологічну декларацію та дозволи на взяття проби ізольованого баласту для подальшого хімічного аналізу, що прямо суперечить Конвенції МАРПОЛ 73/78 і Конвенції з полегшення міжнародного морського судноплавства від 1965 року, які були ратифіковані Верховною Радою Україною ще в далекі дев'яності.

 

Вимоги здійснювати хімічний аналіз води ізольованого баласту немає практично в жодній країні світу, адже цивілізований морський світ керується нормами вищезазначених міжнародних конвенцій. Україна була єдиною унікальною країною з надуманими нездійсненними вимогами. Кожне судно, що заходило в український порт, автоматично опинялося в статусі порушника, ажде встановлені норми щодо якості води ізольованого баласту просто нездійсненні - наприклад, норма гранично допустимих концентрацій заліза для баластової води майже вшестеро перевищує норму питної.

 

За даними Федерації роботодавців транспорту України, розмір хабарів за «екологічної турботи» становив $1 за 1 тону води ізольованого баласту або від трьох до п'яти тисяч доларів за судно. Якщо еколог отримує хабар, аналіз води - позитивний, якщо хабара немає, то і показники виявлялися негативними, складався протокол про стягнення адміністративного порушення, виставлялася сума збитків, завданих довкіллю тощо.

Контроль скидання ізольованого баласту значно знижує конкурентоздатність морських портів та створює додаткові перешкоди для судноплавства в територіальних водах України.

 

Чинне законодавство

 

Однак цього року нарешті відбулися позитивні зміни щодо адаптації правил охорони внутрішніх вод України від забруднення до міжнародних стандартів. 30 березня 2015 Міністерство юстиції України під номером 343/26788 зареєструвало наказ Міністерства екології та природних ресурсів України «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів у сфері здійснення державного екологічного контролю» № 82 від 18.03.2015 р., яким було скасовано контроль ізольованого баласту суден у пунктах пропуску з боку екологічної інспекції. Цей наказ набрав чинності з дня його офіційного опублікування - 03.04.2015 року та вніс наступні зміни:

 

1.      Нарешті визначив поняття "ізольованого баласту". Відповідно до пункт 1.4 Положення про екологічний контроль у пунктах пропуску через державний кордон та в зоні діяльності регіональних митниць і митниць, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 08 вересня 1999 року № 204, «Ізольований баласт - баластна вода, прийнята в баластний танк, який повністю відділений від нафтової вантажної і нафтової паливної систем та призначений тільки для перевезення в ньому баласту чи баласту і вантажів, які не є нафтою чи шкідливими рідкими речовинами».

2.      Виключив повноваження Служби  екологічного  контролю проводить експрес-аналіз  речовин  та  матеріалів  ізольованого баласту.

3.      Виключив право Морської екологічні інспекції виконувати відбір проб та інструментально-лабораторні вимірювання показників складу і властивостей ізольованого баласту.

 

Проте 07.07.2015 року Кабінет Міністрів України затверджує дві постанови №491 (вступила в силу 08.09.2015 р.) та №492, які вносять деякі корективи щодо взяття проб ізольованих баластних вод та проведення їх аналізу, зазначаючи винятковий випадок, коли екологи все ж таки можуть піднятися на судно та взяти проби ізольованого баласту:

(!) Морські екологічні інспекції Держекоінспекції мають право перевірити відповідність ізольованого баласту, скидання якого здійснюється із суден у внутрішні морські води та територіальне море, нормативам гранично допустимих концентрацій основних забруднюючих речовин у морському порту виключно у випадку, якщо під час скидання із судна ізольованого баласту разом з ним викидаються зримі плавучі частки або виникають видимі сліди нафти чи нафтовмісних або інших забруднюючих речовин в районі скиду, що призвело до фактичного погіршення якості води. Підстави для перевірки, порядок взяття проб ізольованих баластних вод та проведення їх аналізу встановлюються Кабінетом Міністрів України".

 

Тобто екологічний контроль судна здійснюється виключно у разі, коли із судна викидаються видимі плавучі частки або виникають видимі сліди нафти чи нафтовмісних або інших забруднюючих речовин у районі їх скидання, що призводить до фактичного погіршення якості води.  Однак КМУ досі так і не прийняв жодного нормативно-правового акту, який би встановлював порядок та підстави проведення зазначеної екологічної перевірки, взяття проб ізольованих баластних вод та проведення їх аналізу.  

 

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На сьогоднішній день екологічні інспектори не наділені законними владними повноваженнями підніматися на борт судна та брати проби ізольованих баластних вод для проведення їх хімічного аналізу. Всі їх дії є порушенням чинного законодавства України та можуть розцінюватися як кримінальний злочин, такий як Службова недбалість (ст. 367 КК України) або Зловживання владою або службовим становищем (364 КК України).

 

Зафіксовані порушення та «схеми» екологічних інспекторів

 

З часу впровадження нових правил щодо ізольованого баласту, екологічні інспектори продовжують керуватися старими нормами та «схемами», розраховуючи на необізнаність іноземних судновласників та капітанів суден.  З квітня місяця, тобто з моменту вступу вищезазначеного Наказу в силу, зафіксовано чимало типових порушень з боку екологічної інспекції, висвітлених у ЗМІ. В деяких з них наша фірма безпосередньо представляла інтереси судновласників в боротьбі з екологічної інспекцією.

 

Наприклад, 24 квітня в Миколаївському порту Миколаївським сектором екологічного контролю Державної екологічної інспекції північно-західного регіону Чорного моря були відібрані проби та проведені лабораторні дослідження води з баластної системи іноземного судна «Harvest Sun», незважаючи на пряму заборону щодо проведення таких дій. Екологічна інспекція склала незаконні протоколи та винесла постанови про притягнення до адміністративної відповідальності капітана судна за скидання ізольованого баласту та забруднення внутрішніх морських вод України, далі виставила претензію в сумі $1538 до судновласника. Крім цього, протягом декількох днів інспекція перешкоджала виходу судна з порту, звертаючись до капітана порту, який не видавав дозвіл судну на вихід до сплати всіх штрафів. Також інспекція заборонила відкачувати баластну воду, чим перешкодила проведенню завантажувальних робіт на судні. Як наслідок, термінал Нібулон виставив рахунок за простій судна в сумі приблизно $10'000. Екологічна інспекція своїми незаконними діями та рішеннями завдала значних збитків судновласнику.

 

Ще один цікавий випадок порушення чинного законодавства України з боку Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря стався на теплоході «CMB Coralie», який прибув до Миколаївського порту під навантаження пшеницею. Цього разу екологічна інспекція діяла за «новою схемою екологічного контролю». 12 вересня 2015 року екологічна інспекція повідомила капітана судна, що при візуальному обстеженні були помічені плями у вигляді нафти саме в районі виходу баластних вод з судна та надіслала лист, яким заборонила скидання баластних вод. Цього ж дня відразу після вищезазначеної візуальної екологічної перевірки, капітан судна запросив капітана портового нагляду, представника ДП «АМПУ» (Миколаївської філії) та агента судновласника для огляду вод біля борту судна на наявність забруднення. У результаті ніяких забруднень виявлено не було, що підтверджується складеним Актом. Проте, незважаючи на це, державний інспектор охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Ерофеенко Д.С. незаконно піднявся на борт судна та у присутності капітана судна виконав незаконний відбір проб ізольованого баласту. Вже через декілька годин, не дочекавшись навіть результатів хімічного аналізу проб на наявність забруднюючих речовин, екологи склали незаконні протокол та постанову про адміністративне правопорушення, потім  виставили претензію в сумі 1183,15 доларів США.

 

Однак майже всі такі справи вирішуються у позасудовому порядку, дозволяючи екологічним інспекторам продовжувати своє свавілля та лишатися безкарними. Судновласники усвідомлюють, що екологічна інспекція діє незаконно, проте вирішують  оплатити всі виставлені їм рахунки, і таким чином уникнути затримок судна в порту. ВУ більшості випадків судновласники відмовляються захищати свої права у суді через неефективність нашої судової системи, та побоюючись, що це може нашкодити їх подальшій діяльності в Україні. 

 

Висновки та Рекомендації

 

На сьогоднішній день, жодне судно, яке заходить в порти України не зобов'язане подавати суднову екологічну декларацію. Також на жодному судні не може бути здійснений екологічний контроль ізольованого баласту, доки Кабінет Міністрів України не встановить виняткові підстави для перевірки, порядок взяття проб ізольованих баластних вод та проведення їх аналізу у відповідному нормативно-правовому документі.

 

Аналізуючи ситуацію в Україні щодо ізольованого баласту, можемо зробити висновок, що потрібно не лише боротися з корупційними схемами екологічних інспекторів, але й підвищувати обізнаність капітанів суден про позитивні зміни в нашому законодавстві. Кожен капітан ще до заходу в український порт має знати про обсяг повноважень екологічних інспекцій та інших державних органів щодо проведення відповідних перевірок.  

 

Хочемо повідомити, що на виконання доручення Міністра інфраструктури України, фахівцями ДП «АМПУ» підготовлена ​​«Пам'ятка капітанам суден, які заходять в морські порти України». У пам'ятці українською та англійською мовами чітко прописані рекомендації капітанам по діям при необґрунтованих (протиправних) вимогах контролюючих органів.

 

Посилання на Пам'ятку капітану українською мовою:

http://uspa.gov.ua/images/Pamyatka.pdf

 

Посилання на Пам'ятку капітану англійською мовою:

http://uspa.gov.ua/images/Notice.pdf

 


http://portsukraine.com/node/4041

http://www.seafarersjournal.com/news/view/v-portah-ukrainy-e-koinspektory-prodolzhayut-beznakazanno-narushat-prikaz-minprirody-ob-otmene-himkontrolya-izolirovannogo-ballasta

http://www.maritimebusinessnews.com.ua/news/news/2015/09/17/27603.html?noredirect=1#noredirect

 

Статьи

28.10.15

Штампування протоколів та постанов Державною екологічною інспекцією в адміністративних справах та тернистий шлях їх оскарження

Стаття розкриває типові грубі порушення Державною екологічною інспекцією при розгляді адміністративних справ та перепони в оскарженні їх дій та рішень на прикладі справи про незаконне притягнення до адміністративної відповідальності капітана буксиру “KAPTAN TEOMAN” Аксу Бесіра за забруднення внутрішніх морських вод України у результаті витоку нафтопродуктів із затонулого під час буксирування судна «ONEGA» 08.06.2014 року.

Новости

16.09.16

Опубликовано Третье издание «The Shipping Law Review»

SLR 3 in the office

Третий год эксперты LEXCELLENCE делятся своим опытом и знаниями, участвуя в издании «The Shipping Law Review» - напечатано 3-е издание книги 

Блоги

21.07.14

Україна закрила Кримські порти: наслідки та санкції

Closed

У звязку із окупацією Криму Росийською Федерацією Україна прийняла рішення щодо закриття 5 портів у Криму.

© 2011 Lexcellence.com.ua