Authorization| Русский
Вторник, июль 16, 2019
About us Press-room Articles Франчайзинг в Україні

Франчайзинг в Україні

23.04.2012

Сьогодні в Україні, як і в усьому світі, важливою передумовою для інвестування та збільшення капіталу є Франчайзинг, який згодом набуває все більшої популярності.

Для підприємців-початківців франчайзинг створює більш сприятливі умови для бізнесу, характеризується низьким рівнем ризику та збільшує шанс на отримання прибутку. Отже, це найбільш перспективний та ефективний спосіб ведення бізнесу. На жаль, особи, які тільки почали займатися бізнесом в Україні, не досить інформовані щодо франчайзингу.

Франчайзинг бере начало ще у Середньовіччі, коли британські королі надавали баронам право збирати податки з певних територій в обмін на різні послуги, а вільним людям за окрему плату дозволялося продавати свої товари на ринках і ярмарках міста.

Вперше франчайзинг став використовуватися в США у 1851 році, коли власник компанії по виробництву швацьких машин Ісаак Зінгер почав укладати договори з дистриб'юторами продукції на передачу франшизи. Франчайзинговий контракт мав на увазі право на реалізацію товару в певній частині Сполучених Штатів Америки.

Пізніше система трохи видозмінилася та компанія «Зінгер» стала співробітничати з незалежними організаціями, які отримали більше за права, у тому числі і на використання торгівельної марки.
Франчайзинг (англ. franchise - ліцензія, привілей) - це форма тривалої комерційної співпраці, при якій одна сторона (правовласник торгівельної марки, франчайзер) передає іншої стороні (франчайзі) право на продаж власних (або частини власних) товарів, послуг та інш., з використанням торгівельної марки, фірмового стилю, інноваційних технологій, ділової репутації, маркетингових технологій з дотриманням певних якісних характеристик, за розробленою схемою, в чітко встановленому місці, під певним товарним знаком.

У сучасному бізнесі франчайзинг охоплює такі сфери: громадське харчування (це не тільки фаст-фуди, але й елітні ресторані), торгівля (супермаркети, спеціалізовані магазини, бутіки), сфера послуг (медицина, салони краси, хімчистки, готельний та туристичний бізнес). Проте франчайзинг набуває поширення і в інших галузях економіки, таких як виробництво, програмне забезпечення бізнесу та багато чого іншого.

На засадах франчайзингу діють: «МакДональдз», «Шоколадниця», «Піца Челентано», «Картопляна хата», «Баскін Робінс», «КІМС», «Кодак», «Тез Тур», «TUI Ukraine», «Сolumbia», «Mango», «MEXX», «Експедиція», «Венето», «METRO», «Наша Ряба», «Аптека доброго дня», «АМД Лабораторія» та багато інших успішних франшиз.

На сучасному Українському ринку представлені всі види франчайзингу: товарний, діловий або бізнес-формат, сервісний, виробничий, конверсійний, корпоративний, субфранчайзинг.

Перш ніж приступити до придбання франшизи потрібно визначитись з видом франчайзингу та вивчити всі чинники ризиків з якими можливо зіткнутися. Якщо Ви вже прийняли важливе рішення щодо даного питання, не слід економити на послугах професійних консультантів. Бажано отримати кваліфіковану юридичну та фінансову консультації до укладання будь-якої угоди.

В діючому законодавстві України і досі не існує поняття франчайзингу, але у Цивільному та Господарському кодексах України прописаний правовий інститут комерційної концесії, що з'явився у 2004 року. Це підтверджує Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва (лист «Щодо договору комерційної концесії» від 11.02.2004 р. № 761). Так, комерційної концесії присвячена Глава 76 ЦК України (ст. ст. 1115 - 1129) та Глава 36 ГК України (ст. ст. 366 - 376), а також Закон України  «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг».

Згідно з чинним законодавством, за договором комерційної концесії одна сторона (правоволоділець) зобов'язується надати другій стороні (користувачеві) за плату право користування відповідно до її вимог комплексом належних цій стороні прав з метою виготовлення та (або) продажу певного виду товару та (або) надання послуг.
Вірно складений договір франчайзингу грає важливу роль в успішному веденні бізнесу та є передумовою успіху. Лише договір регулює відносини між франчайзером та франчайзі, накладає на них права та визначає їх обов'язки. Це є основною причиною, чому договір франчайзингу є дуже важливим документом.

Для удосконалення розвитку франчайзингу в Україні, на погляд нашої команди, як і багатьох Українських експертів з даного питання, повинно продовжитись допрацювання та лобіювання втілення у життя Закону України «Про франчайзинг».

Детально щодо договору франчайзингу, першому платежу та виплаті роялті читайте  у наступній статті.

Articles

23.02.16

The necessity and legitimacy of the creation of the Ukrainian International Ship Register

This article examines the necessity and legitimacy of the creation of a Ukrainian International Ship Register as an alternative register to the existing State Register of ships. Attention is drawn to determining the definitions “registration of ships”, as well as the national and international regulation governing the registration of ships, advantages for the state and shipowners. In this regard, the legal analysis was made concerning the legitimacy of such register. In addition, some proposals were made in order to save the “genuine link” between State and the ship, creating the mentioned register.

News

16.09.16

The Third Edition of «The Shipping Law Review» has been published in hard copies

SLR 3 in the office

Third year experts of LEXCELLENCE are contributing their expertise and knowledge in «The Shipping Law Review» - the Third Edition has been published in hard copies.   

Blogs

10.09.18

A Legal Status of Receipt & Release Statement in Ukraine

New court practice in application of Receipt & Release Statement in shipping matters to come... 

© 2011 Lexcellence.com.ua